Futra, spolek pro Horňácko

SPOLEK PRO HORŇÁCKO

Od roku 2011 se snažíme zpestřit kulturní a společenský život na Horňácku. Pořádáme akce pro děti, výstavy či koncerty a podařilo se nám rovněž obnovit místní loutkové divadlo. Provozovali jsme první online portál věnovaný regionu, který se nyní přeměnil v naši Facebookovou stránku hornacko.net

Výstavy, koncerty a přednášky

HORŇÁCKÉ MÚZY: Uspořádali jsme devět ročníků výtvarné výstavy Horňácké múzy probíhající v rámci doprovodného programu Horňáckých slavností v historickém objektu Válcového mlýna Antonína Nováka. Na výstavě se  v různých ročnících představili umělci z regionu i mimo region, studenti uměleckých vysokých škol i místní děti.

V letošním roce jsme uspořádali v rámci bohatého programu Horňáckých slavností výstavu HORŇÁCKÉ OHLÉDNUTÍ. Touto výstavou starých fotografií jsme si alespoň symbolicky připomenuli 100. výročí vzniku Československé republiky.

FUTRÁL: Od roku 2010 každoročně realizujeme soutěžní výstavu fotografií Futrál, která představuje fotografie obyvatelů i milovníků Horňácka věnované určitému tématu. Součástí Futrálu jsou i koncerty současných kapel či přednášky o fotografii.

Mimo to uspořádala Futra také samostatné přednášky, které se věnovaly například Pasivním domům či Mykologii a houbám na Horňácku.

Akce pro děti

Pořádáme též akce pro děti – tou největší jsou pětidenní Letní tvořivé dílny pro děti nejen z Horňácka, které organizujeme každé léto od roku 2012. Jde o tvořivý týden, příměstský "tábor" za účasti lektorů - mladých umělců, kteří předávají dětem své zkušenosti a inspiraci v oblastech výtvarného umění jako je keramika, malba a kresba, grafika, prostor, dále v oblasti hudebního, tanečního a divadelního umění.

Rádi pořádáme také menší jednodenní akce pro děti napříč celým regionem Horňácko, nejčastěji ve Velké nad Veličkou (5 ročníků Dne dětí, Maškarátky, 2ročníky Happeningu "Namaluj ornament").

Happening "Namaluj ornament"akce pro rodiny s dětmi, kde společně s lidovou malérečkou Lenkou Jurečkovou ze Bzence zušlechťujeme omšelé zdi a zkrášlujeme svět kolem nás. Naposledy jsme dali nový vzhled starým zdím hlavní autobusové zastávky ve Velké nad Veličkou. V roce 2019 plánujeme další ročník společně s výtvarným koutkem.

Obnova loutkového divadla ve Velké nad Veličkou

Obnovit loutkohereckou tradici na Horňácku jsme se rozhodli poté, co jsme ve sklepě mateřské školky ve Velké vypátrali staré marionety. Na restaurování loutek se podílelo množství dobrovolníků a při psaní první hry se zrodilo nové ochotnické divadlo Šňúrky a špagáty. První hra O Šípkové Růžence a horňáckém Jankovi měla premiéru v červnu 2013 na dětském dni v Horňáckém šenku. Od té doby divadlo realizovalo několik her – s dětmi i pro děti.

Chcete se zapojit do příprav a realizace těchto akcí? Kontaktujte nás na Facebooku nebo osobně. Děkujeme!